481 گزارش کنفرانس
گزارش کنفرانس

رئیس دانشگاه علوم و فنون مازندران اعلام کرد

تدوین برنامه استراتژیکی چندساله با رویکرد طرح آمایش آموزش عالی رئیس دانشگاه علوم و فنون مازندران گفت: برنامه استراتژیکی چند ساله با رویکرد طرح آمایش آموزش عالی در دانشگاه علوم و فنون استان در حال تدوین است.

عبدالرضا شیخ‌الاسلامی بعد از ظهر در سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع در این شهرستان، با تبریک روز مهندس، اظهار کرد: مازندران به سبب دارا بودن مراکز آموزشی متعدد از نظر کمی و کیفی از مراکز سرآمد کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه توسعه تحقیقات تکمیلی و بین رشته‌ای سبب ترغیب دانشجویان به ادامه تحصیل شده است، افزود: دانشگاه علوم و فنون مازندران با ربع قرن از دانشگاه‌های ممتاز غیرانتفاعی است که در 30 رشته گرایش مقطع، ارائه خدمات می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم و فنون مازندران تصریح کرد: با توجه به جمعیت متقاضیان ورود به مقاطع مختلف دانشگاه‌ها لزوم بسترسازی مدعو برای ورود به بازار کار و کارآفرینی در دستور کار دانشگاه علوم و فنون مازندران است.

این مسؤول خاطرنشان کرد: دو برنامه 10 ساله برای پویش نیازها و نیل به اهداف در سال‌های گذشته در دانشگاه‌های علوم و فنون مازندران با موفقیت به اجرا درآمد.

شیخ‌الاسلامی یادآور شد: در برنامه اول و برای به‌روزرسانی علوم و دانش تخصصی مورد نیاز برای ارتقای علمی و آموزشی از یک سو با دانشگاه‌های مطرح داخلی و از سویی با دیگر دانشگاه‌های خارجی با رویکرد تبادل استاد و دانشجو و همکاری‌های مشترک تحقیقاتی انجام شده است.

وی ادامه داد: در تدوین برنامه 10 ساله دوم آماده‌سازی شاگردان به تحصیل برای ورود به بازار کار و با برگزاری دوره‌های مشترک ارتباط با صنعت در اولویت بوده است.

رئیس دانشگاه علوم و فنون مازندران با اشاره به اینکه برای آینده نیز برنامه استراتژیکی چندساله در حال تدوین است، اضافه کرد: این طرح با رویکرد طرح آمایش آموزش عالی جهت رشد متوازن، متناسب و هدفمند دوره آموزشی ارتباط حداکثری پرورش ایده‌های خلاقانه برای نیل به اهداف اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی با راهبرد کارآفرینی و ثروت‌آفرینی برای دانشگاه‌ها و استان مد نظر است.

این مسؤول با اشاره به اینکه ایران در میان پنج کشور برتر دنیا در محور فنی و مهندسی این فرصت طلایی را برای ارتقای فضاهای دانش‌بنیان فراهم نموده است و منجر به تولید فناوری بومی در کشور شده است، تصریح کرد: مازندران با دارا بودن مراکز علمی فراوان و متنوع دارای بنیه علمی و فناوری و پژوهش متعدد است که باید از این ظرفیت در افق دانشگاه‌های نسل سوم کارآفرینی و نسل چهارم فناور به‌گونه مطلوب برای مزیت‌های استان و حوزه صنعت، کشاورزی و گردشگری بهره‌وری کرد.

شیخ‌الاسلامی ادامه داد: مهندسی صنایع به منزله یک دانش بین رشته‌ای دارای قابلیت‌های فراوانی است که با نگاه سیستمی عمیق به ارائه راه‌حل‌های کارا و پایدار برای مسائل پیچیده رشته فنی و مهندسی در دنیای واقعی می‌پردازد.

وی اضافه کرد: امروزه از مهندسی صنایع علاوه بر صنعت کشاورزی در سازمان‌های خدماتی، مراکز درمانی و سلامت، فرهنگی و سازمان‌های حساس و پیچیده و... استفاده می‌شود که متنوع‌ترین بازار کار در میان رشته‌های فنی از آن رشته مهندسی صنایع است.

رئیس دانشگاه علوم و فنون مازندران افزود: با نگاه جدید به مهندسی صنایع به‌عنوان مهندسی سیستم‌ها می‌توان از این رشته و دستاورد آن برای حل معضلات کشور استفاده بهینه کرد.

این مسؤول با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود سه حوزه آینده مهندسی صنایع را تحت تأثیر جدی خود قرار دهد، تصریح کرد: رشد تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات و تأثیر آن در زنجیره تأمین صنایع نسل چهارم، مفاهیم توسعه پایدار و تأثیر آن، تصمیم‌گیری برنامه‌های استراتژیک مفاهیم مرتبط با اصل شبکه‌های مجازی و سیستم‌های هوشمند است.

وی گفت: علوم و فنون مازندران به‌عنوان دانشگاه پیشرو در مهندسی صنایع کشور خود را برای تحقیقات آماده کرده است که در این راستا دانشگاه ارتباط گسترده‌ای با صنایع بخصوص صنعت برق، گاز، مخابرات برقرار کرد.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

صنایع سنگین کشور دچار مشکل است/ برای ورود به زندگی دیجیتالی نیاز به فرهنگ‌سازی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کارخانجات بسیار بزرگی داریم که در کشور یا زیان‌دهی دارند یا سود اندک، لذا عمده صنعت سنگین ما دچار مشکل هستند، این در حالی است که یک دانشگاه دانش‌بنیان سود بسیاری به همراه دارد.

   سیدرضا امیری‌صالحی عصر امروز در سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی صنایع بابلسر اظهار کرد: در دولت گام‌های خوبی در حوزه آی تی و فناوری اطلاعات برداشته شد و تحولات خوبی نیز در فضای مجازی در حال شکل‌گیری است.

وی با بیان اینکه در دهه 70 مفهوم رشد اقتصادی شکل گرفت اما توسعه اتفاق نیفتاد و رشد، شکاف نابرابری و آسیب‌های اجتماعی را کاهش نداد، عنوان کرد: وقتی غرب با مفهوم رشد به توسعه مد نظر نرسید رویکرد دولت رفاه را مطرح کرد تا  رشد و توسعه به رفاه منجر شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هدف دولت‌های غرب رسیدن به رفاه اقتصادی بود ولی با دولت رفاه هم به نتیجه نرسید لذا توسعه انسانی را مورد توجه قرار داد، خاطرنشان کرد:  در گذشته عنصر اصلی قدرت مبتنی بر 16 شاخص اصلی از جمله صنایع و منابع زیرزمینی، رو زمینی نفت و گاز بود که در دهه گذشته این امر منسوخ شد و محور مغز، دانش، تکنولوژی، رسانه و دیپلماسی مورد توجه قرار گرفته است.

صالحی‌امیری با بیان اینکه امروزه فناوری و تکنولوژی، فناوری جدید قدرت محسوب می‌شود، گفت: با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید الگوی جدید توسعه مطرح شد که این الگو در حوزه اقتصادی به اقتصاد مولد و پویا، در حوزه خارجی به تبادلات با کشورهای خارجی و در حوزه اجتماعی افزایش سرمایه اجتماعی در جلب اعتماد عمومی را  مطرح می‌کند.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین نیاز ما بازنگری از گفتمان گذشته و استخراج ابعاد مثبت آن بود، اظهار کرد: امروز باید به این باور برسیم که ریل توسعه نیاز به تغییرات دارد و الگوهای کشورهای دیگر را متناسب با جغرافیای خود باز تولید کنیم که به ساخت فرهنگی ایران قابل اجرا باشد.

این مسؤول با بیان اینکه نیازمند طراحی الگوی واحد بومی برای رفتن به سمت قلعه توسعه هستیم، گفت: باید پذیرفت توسعه باید متناسب با ساخت فرهنگی جامعه باشد و هر الگوی توسعه‌ای قابل پیاده‌سازی و کپی در فضای اقتصادی و سیاسی جامعه ما نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مهم‌ترین چالش ما در حوزه توسعه این است که توسعه را از ریل دولت تعریف کردیم و در این حوزه  دچار ضعف هستیم، اظهار کرد: ما نیازمند اصلاح استراتژیکی هستیم.

وی تصریح کرد: کارخانجات بسیار بزرگی داریم که در کشور  یا زیان‌دهی دارند یا سود اندک، لذا عمده صنعت سنگین ما دچار مشکل هستند، این در حالی است که یک دانشگاه دانش‌بنیان سود بسیاری به همراه دارد.

صالحی‌امیری با بیان اینکه در ایران ۴۰ میلیون نفر کاربر گوشی هوشمند داریم،گفت: این یعنی در بستر آی تی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری  ورود کردیم که باید از این ظرفیت برای اشتغال و توسعه بهره ببریم.

وی با بیان اینکه متوسط سنین جوانان فعال ما  در حوزه دانش‌بنیان بین ۲۰ تا ۳۰ سال است ولی ۳۰ هزار شرکت دانش‌بنیان ایجاد و برای ۸۰ هزار نفر شغل ایجاد شد، خاطرنشان کرد: توسعه در بستر فناوری آی تی و اطلاعات در حال جهش است و باید به سمت هدف اقتصادی متمرکز شود.

این مسوول تصریح کرد: در جهت‌گیری اخیر در بررسی به سایت‌ها، خبرگزاری‌ها و کانال‌ها متوجه شدیم نخستین ظرفیت آنها در حوزه آموزشی و علمی بعد اجتماعی و روان‌شناسی بود و اینکه بسترهای جدیدی در حال شکل‌گیری است.

صالحی‌امیری با بیان اینکه از عصر کاغذ عبور کردیم و به سمت شبکه مجازی در حال حرکت هستیم اما برای ورود به زندگی دیجیتالی نیاز به فرهنگ‌سازی داریم، گفت: برای ورود به دنیای فضای دیجیتال نیازمند به دانش فرهنگ استفاده از آن فضا هستیم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی :

کشور را با تقاضاها و نیازها اداره نمی‌کنند/نظارت وزارت ارشاد بر محتوای فعالیت فضای مجازی/40 میلیون ایرانی کاربر فضای مجازی هستند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه نیازهای ما برای توسعه فرهنگی بسیار بیشتر از این مقدار بودجه است، گفت: اما واقعیت این است که کشور را با تقاضاها و نیازها اداره نمی‌کنند و واقعیت‌ها اداره می‌کنند

 

  سید رضا صالحی‌امیری عصر امروز در حاشیه مراسم اختتامیه همایش بین‌المللی مهندسی صنایع در بابلسر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: وضعیت بودجه امسال متناسب با میزان در آمد دولت در سطح ملی است، در مجموع در بعضی از حوزه‌ها 17 و در برخی دیگر 23 درصد رشد داشته‌ایم، در بعضی از حوزه‌ها مانند بخش سینمایی تا 39 درصد رشد داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه متوسط رشد حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به دستگاه‌های دیگر قابل قبول است اما نسبت به نیازهای‌مان فاصله زیادی داریم، افزود: به طور طبیعی باید هر دستگاهی نمی‌تواند خود را با نیازهایش تطبیق دهد و باید خودش را با واقعیت‌های دولت تطبیق دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در فضای فعلی نسبت به دستگاه‌های دیگر دولت توجه بیشتری به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته و متوسط رشد در حوزه‌های مختلف  17 تا 23 درصد است.

وی با بیان اینکه حوزه‌های فرهنگ گسترده است و حدود 20 سازمان و معاونت مرکز،بنیاد و دستگاه‌های مختلف از حوزه‌های ارشاد هستند، اظهار کرد: یک‌هزار و 100 میلیارد تومان بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد مصوب شد که از این مقدار حدود 250 میلیارد تومان بودجه عمرانی، تملک و دارایی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بودجه در مجلس شورای اسلامی است و امیدواریم این بودجه با تقویت به تصویب برسد و ما کار را در سال 96 آغاز کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه نیازهای ما برای توسعه فرهنگی بسیار بیشتر از این مقدار بودجه است، افزود: اما واقعیت این است که کشور را با تقاضاها و نیازها اداره نمی‌کنند و واقعیت‌ها اداره می‌کنند و در مجموع منابع دولتی شامل نفت، مالیات و گمرک مشخص و محدود است همه دستگاه‌ها هم باید در سراسر کشور از این ظرفیت دولت بهره‌مند شوند

صالحی‌امیری افزود: ما نمی‌توانیم دولت را به عنوان یک دستگاه جدا تعریف و تلقی کنیم و من به عنوان عضو دولت به طور طبعی در چارچوب واقعیت‌های موجود در دولت تصمیم می‌گیریم و مجموعه دولت و از جمله دستگاه خود را می‌بینم .

وی خاطر نشان کرد: این بودجه با چیزی که نیاز ماست و واقعیت موجود فاصله زیادی داشته دارد اما دولت بیش از این در منابع خود امکان تخصیص نداشته است .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: با تشکیل شورای مجازی عالی با دستور مقام معظم رهبری حرکتی جدی را سران سه قوه و شخص رئیس جمهور که رئیس شورای عالی است،وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،وزارت ارتباطات و سایر دستگاه‌ها به صورت فعال برای سیاستگذاری فضای مجازی حرکت می‌کنند.

وی یادآور شد: فضای مجازی بسیار بحث مهمی است که کار یک روز یک‌ماه و یک سال نیست، یک جهشی در جامعه به سمت گسترش فضای مجازی داریم باید فضا را سیاستگذاری، صیانت و بستر مصرف سالم را برای جامعه فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه در مرکز فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظارت بر محتوا را برعهده دارد، تاکید کرد: تلاش می‌کنیم تا همه جوانان، نهاد‌های اقتصادی،دستگاه‌ها، پایگاه‌ها و تمام کسانی که در این شبکه حضور دارند و امروز حدود 40 میلیون کاربر اجتماعی هستند، بتوانند از این ظرفیت سالم بدون دغدغه استفاده کنند.

صالحی‌امیری بیان کرد: خانواده‌ها در این زمینه دغدغه دارند و ما باید دغدغه خانواده‌ها را پاسخ دهیم که تولید توزیع و مصرف در شبکه‌های اجتماعی با صیانت و با دقت لازم انجام شود.

وی افزود: در استان مازندران در مرحله نخست پرداخت خسارت مرکبات را انجام شد و هم نقدی هم تسهیلات کم‌بهره ابلاغ کرد، مسیر در حال اجراست و مردمی که در این زمینه دچار مشکل شده‌اند من از جانب خودم استاندار و دولت عذرخواهی می‌کنم به‌دلیل مشکلاتی که بر مردم وارد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: تلاش خوهیم کرد با همت همه مشکلات را مرتفع کنیم و مطمئن باشد که دولت وظیفه خود می‌داند که در مشکلات مردم با مردم همراه باشد.  

معاون وزیر راه و شهرسازی:

۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر به مردم واگذار می‌شود/ احداث شهرهای جدید با رویکرد هوشمندسازی

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حدود ۴۰۰ هزار واحد از پروژه‌های مسکن مهر تا پایان دولت به مردم واگذار می‌شود، گفت: تسهیلات وام مسکن تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

، محسن نریمان امشب در سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی صنایع در سالن اجتماعات مجتمع تفریحی توریستی میزبان این شهرستان اظهار کرد: کنفرانس بین‌المللی صنایع در تهران برگزار می‌شود که تنها یک بار در اصفهان و این‌بار در مازندران برگزار شده است.

وی خطاب به شرکت کنندگان خارجی در کنفرانس با اشاره به اینکه ایران امن‌ترین منطقه دنیا و خاورمیانه است، افزود: مهمانان خارجی شرکت کننده در کنفرانس، ایران را از زاویه تبلیغات و رسانه‌های منتقد خارجی نبینید که ایران را به نوع دیگری نشان می‌دهند بلکه ایران را از نگاه خود و تجربیات حضور در کشور امن با مردم صمیمی ما ببینید.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ما به‌دنبال تبادل و انتقال تجربیات با کشورهای دیگر برای ایجاد بستری مناسب برای توسعه و رویکرد جدید در ایران هستیم.

نریمان با اشاره به اینکه مقالات خوبی به این کنفرانس ارائه شد، با قدردانی از کیفیت و کمیت برگزاری کنفرانس خاطرنشان کرد: در حوزه راه و شهرسازی بخصوص عمران به محوریت هوشمندسازی برای ساخت شهرهای جدیدالتأسیس بهره می‌بریم.

وی با بیان اینکه شهرهای جدیدالتأسیس با رویکرد هوشمندسازی احداث می‌شود، یادآور شد: نمونه این رویکرد تأسیس شهری جدید بین چابهار و کنارک است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: دست‌اندرکاران برگزاری این کنفرانس به‌دنبال برگزاری پساکنفرانس باشند و چالش‌های مطرح شده در این کنفرانس‌ها پیگیری و بررسی شود.

این مسؤول از شروع واگذاری‌ شهر پردیس از هفته آینده و ادامه آن تا پایان دولت یازدهم خبر داد و اضافه کرد: براساس سیاست‌گذاری‌های انجام شده حدود ۴۰۰ هزار واحد از پروژه‌های مسکن مهر تا پایان دولت واگذار می‌شود.

نریمان با بیان اینکه به‌زودی شهر نو در منطقه کلاردشت مازندران کلنگ‌زنی می‌شود، گفت: تسهیلات وام مسکن تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

 

رئیس سیزهمین کنفرانس بین‌المللی صنایع خبر داد

ورود 800 مقاله علمی و پژوهشی به دبیرخانه کنفرانس بین‌المللی صنایع

رئیس سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی صنایع با اشاره به اینکه 800 مقاله علمی و پژوهشی به دبیرخانه این همایش ارسال شد، گفت: 200 مقاله برای ارائه شفاهی انتخاب شده است.

http://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Images/1395/12/05/13951205001397_Test_PhotoH.jpg

  پرفسور ایرج مهدوی امشب در سیزهمین کنفرانس بین‌المللی صنایع در سالن اجتماعات مجتمع تفریحی توریستی میزبان این شهرستان، اظهار کرد: این کنفرانس با ترکیب ۸۰ کمیته علمی مرکب از تمام دانشگاه‌های مهم کشور از دولتی و غیر دولتی و با مشورت همه اساتید، تحت عنوان سیستمهای هوشمند برگزار شده است.

وی افزود: نتیجه اعلام ۸۰۰ مقاله پژوهشی بود که توسط ۸۰ عضو کمیته داوری و با توجه به ظرفیت فضای فیزیکی کنفرانس ۲۰۰ مقاله برای ارائه شفاهی انتخاب شده است.

رئیس سیزهمین کنفرانس بین‌المللی صنایع با اشاره به اینکه مقالات رسیده از کیفیت بالایی برخوردار بوده است، تصریح کرد: محدودیت فضای ارائه مقالات سبب عدم پذیرش مقالات رسیده بود وگرنه همه مقالات در سطح بالایی بودند.

مهدوی خاطرنشان کرد: این کنفرانس با حضور مهمانان هفت کشور خارجی کره جنوبی، چین، فرانسه، تایوان، تایلند، اندونزی و نپال برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه در حاشیه این کنفرانس سه کارگاه آموزشی ارائه شد، بیان کرد: کنفرانس فضایی است که سازمان‌ها و نهادها تجارب خود را در انتقال فناوری و اطلاعات در اختیار هم قرار می‌دهند تا در برنامه اقتصاد مقاومتی با نگاه توسعه‌ای از آن بهره برد.

مهدوی گفت: دانشگاه علوم و فنون در 30 رشته فعالیت دارد که 10 رشته مرتبط با صنایع است که رکن اصلی صنایع کشور محسوب می‌شود.

 

معاون وزارت امور خارجه خبر داد

اعطای 100 بورس تحصيلی دولت مجارستان به ايران

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران گفت: مقامات مجارستان اعلام آمادگی کردند در مرحله نخست 100 دانشحو بورسیه در حوزه‌های آموزش عالی در رشته پزشکی و غیرپزشکی به ایران بدهند.

حسن قشقاوی ظهر امروز در سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع در این شهرستان، اظهار کرد: در دنیای مدرن و متغیر کنونی علوم و فناوری با قدرت زیادی در حال توسعه است، پیشرفت علمی پیشرفت رشد و توسعه همه‌جانبه و پایدار کشورها است.

وی افزود: همه کشورها در تلاشند از طریق ارتباطات علمی بین‌المللی توان علمی ملی خود را ارتقاء و منافع خود را روزافزون کنند.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران تصریح کرد: تغییر ماهیت قدرت از سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و جایگزین قدرت علمی و اطلاعاتی به تدریج به جای قدرت نظامی و ظهور دانش به‌عنوان قدرت در نظام کنونی ضرورت دارد.

این مسؤول با اشاره به اینکه در عصر امروز اهمیت قدرت علم وفناوری بر همه قدرت‌ها پیشی گرفته است، خاطرنشان کرد: مفهوم جدیدی در روابط بین‌الملل تحت عنوان دیپلماسی علمی و فناوری متولد شده که موضوع اصلی آن استفاده از ظرفیت‌های علمی و فناوری برای تحقق اهداف سیاست خارجی است.

قشقاوی یادآور شد: دیپلماسی علم و فناوری دارای سه بعد، علم و فنآوری به عنوان ابزار دیپلماسی، دیپلماسی برای علم فناوری تا از ظرفیت دیپلماسی در جهت رشد و توسعه فناوری کشور استفاده شود این کار از طریق کمک به بازاریابی، تأمین نیاز علمی و فناوری با حمایت دیپلماتیک در سازمان‌ها و مبادلات بین‌المللی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: بعد سوم دیپلماسی در راستای قدرت نرم است به این معنا که از منابع علم در جهت تأثیرگذاری و ایجاد مطلوبیت برای مردم برای کشورهای دیگر استفاده و پرستیژ کشور تقویت می‌شود، دیپلماسی علم و فناوری پدیده دو سویه است که هم دیپلماسی و هم علم و فناوری به هم کمک کنند.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران اضافه کرد: بعد از توافق هسته‌ای مصادیقی که در حوزه علم و فنآوری صورت گرفته  با همکاری ارگان‌های مختلف سند دیپلماسی علمی و فناوری تدوین شد که نقشه راه علمی و فناوری کشور با کشورهای خارجی است.

این مسؤول تصریح کرد: با توجه به سند چشم‌انداز 1404 و منویات مقام رهبری در جهت سیاست‌گذاری و و اجرای طرح‌های هم راستا با اقتصاد مقاومتی طرح آموزش ایران با محوریت وزارت خارجه با هدف بین‌المللی‌سازی نظام آموزش عالی کشور در جذب دانشجو خارجی و معرفی جاذبه‌های تحصیلی  در کشور در سطح جهانی ارائه شد.

قشقاوی افزود: برنامه‌ریزی برای حضور در مجامع تصمیم‌ساز جهانی و طرح‌های بین‌المللی که یک‌سال گذشته دوره مشترک تحصیلی با دانشگاه‌های دنیا راه‌اندازی شد که از جمله دکترای مشترک دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه هلند در زمینه مدیریت انرژی، دوره‌ کارشناسی ارشد و دکترای مشترک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با دانشگاه کره جنوبی در زمینه تکنولوژی فرهنگی و... است.

وی ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه جذب 25 هزار دانشجو خارجی سالیانه پیش‌بینی شد که در برنامه ششم این آمار به 80 هزار دانشجو خارجی در سال افزایش یافت.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: ارزش صادرات کالاهای دانش‌بنیان در پارک‌های علمی در سال‌های اخیر رشد چشمگیر و به چند ده میلیون دلار ارتقاء یافت.

این مسؤول یادآور شد: با توجه به آمار بین‌المللی دانشجویان در سطح جهان، سهم کشورما در حال حاضر 30 هزار دانشجو خارجی است که بسیار پایین بوده که اقدامات و همکاری بیشتر دانشگاه‌های کشور را می‌طلبد.

قشقاوی افزود: تشکیل گروه علم و فناوری برای مبادلات دانشجویی، برگزاری کارگاه و سمینار مختلف، مبادلات علمی دانشگاه ایران و سایر کشورها، ایجاد زمینه برای تولیدات علمی به زبان انگلیسی عربی و فرانسه در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: در بحث تبادلات بورس با دانشگاه‌های مختلف حضور فعالی داریم به‌دنبال مذاکرات انجام شده، مقامات مجارستان اعلام آمادگی کردند در مرحله نخست  100 دانشجو بورسیه در حوزه‌های آموزش عالی در رشته پزشکی و غیر پزشکی به ایران بدهند.

 

استاندار مازندران اعلام کرد

وجود 100 هزار فارغ‌التحصیل جویای کار در مازندران

استاندار مازندران ا اشاره به اینکه یکی از مشکلات کشور موضوع اشتغال است، گفت: 100 هزار جویای کار فارغ‌التحصیل در استان داریم.

ربیع فلاح‌جلودار پیش از ظهر امروز در سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی صنایع در این شهرستان، اظهار کرد: مازندران با وسعت 24هزار کیلومتر مربع و 3 میلیون و 200هزار نفر جمعیت که 4/1 درصد جمعیت  کشور و 1/46 درصد از وسعت کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

وی با بیان اینکه استان مازندران دارای 22 شهرستان، 58 شهر، 50 بخش و 122 دهستان است و در بیشتر محصولات استراتژیک و تنوع مختلف محصولات کشاورزی رتبه نخست را دارد، تصریح کرد: این استان در بحث برخورداری از زیرساخت‌ها و استفاده از بنادر مختلف آماده برای انواع فعالیت صنعتی و تولیدی بوده و ششمین اقتصاد ایران را دارد.

استاندار مازندران با بیان اینکه همجواری با کشورهای روسیه، سی‌آی‌اس، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری را فراهم کرده است، افزود: دسترسی به زیرساخت حمل و نقل خطوط ریلی، آبی، هوایی و زمینی و دسترسی به مراکز کشور با راه‌های مواصلاتی و بنادر متعدد یک فرصت بی‌نظیری برای همکاری با کشورهای همسایه است.

این مسؤول با اشاره اینکه مازندران به لحاظ جاذبه طبیعی و تاریخی و فرهنگی به مکان توریستی جهان و منطقه تبدیل کرده است، گفت: استان مازندران 38 شهرک صنعتی با 2 هزار هکتار مساحت دارد و این شهرک‌ها مزیت خوبی برای فعالیت صنعتی دارد.

فلاح‌جلودار با اعلام اینکه با توجه به شرایط خوب آب و هوایی این استان می‌تواند نقش بی‌بدیلی در امنیت غذایی داشته باشد، اظهار کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید تا کنون بیش از یک‌میلیارد تومان در چند صنایع بزرگ سیمان، فولاد، کاغذ و فرآورده‌های لبنی سرمایه‌گذاری شد.

وی با بیان اینکه با صدور 713  فقره پروانه بهره‌برداری برای کارخانه‌های نیمه‌تمام با ارزش 2 هزار و 100 میلیارد تومان بهره‌برداری انجام شد، تصریح کرد: در بخش کشاورزی با میزان یک‌هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و در 10 ماه گذشته نیز بیش از 411 میلیارد تومان به  984 واحد تولیدی، صنعتی و کشاورزی تسهیلات ارزان قیمت اهدا شد.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه یکی از مشکلات کشور موضوع اشتغال است، گفت: در طول سه سال و نیم گذشته بیش از 100هزار شغل تولید و دو درصد بیکاری کاهش یافت.

این مسؤول با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 100 هزار جویای کار فارغ‌التحصیل داریم، تصریح کرد: دانشگاه‌ها پیشرو توسعه هستند، برگزاری چنین همایشهایی که تبادل اطلاعات را به همراه دارد، می‌تواند نقش مهمی در رسیدگی به مشکلات داشته باشد.

فلاح‌جلودار با بیان اینکه امروز در حوزه آی‌تی و آی‌سی‌تی که سرعت اشتغال را افزایش دهد، نیاز به توجه داریم، اظهار کرد: گرچه در این مدت تلاش زیادی شد و با همکاری دانشگاه‌های استان اقدامات خوبی انجام شد اما با توجه به اینکه 20 درصد فارغ التحصیلان استان ما در حوزه آی تی هستند امیدواریم خیل زیادی از دانش‌آموختگان جویای کار در این حوزه‌ها مشغول شوند.

فردا با حضور وزیر ارشاد و معاون ظریف

کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع در بابلسر برگزار می‌شود

سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون وزیر امور خارجه در بابلسر برگزار می‌شود.

 

دبیر اجرایی سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان بابل، گفت: این کنفرانس بزرگ‌ترین گردهمایی مهندسی صنایع کشور است که آخرین دست آورد صنعت کشور را در این کنفرانس ارائه می‌دهند.

رویا احمدی‌آهنگر اظهار کرد: در این کنفرانس 20 مهمان خارجی از 10 کشور جهان از جمله آلمان، فرانسه، کره جنوبی، هند، چین، اندونزی، نپال و ... حضور دارند.

وی هوشمندسازی سیستم‌ها را محور اصلی برگزاری این همایش برشمرد و تصریح کرد: برای این کنفرانس 10 محور اصلی تعریف شده است.

احمدی از ارسال 800 مقاله به دبیرخانه کنفرانس خبر داد و خاطرنشان کرد: از 800 مقاله ارسالی 180 مقاله انتخاب و بررسی هر مقاله از سوی پنج داور کشور انجام شد که از بین این مقالات نیز سه تا پنج مقاله برگزیده می‌شود و در ژورنال‌های معتبر به چاپ می‌رسد.

این مسؤول با اشاره به اینکه دانشگاه علوم و فنون مازندران از دانشگاه‌های معتبر کشور است، یادآور شد: امسال از بین دانشگاه‌های کشور در همه رشته‌ها 13 استاد برگزیده شدند که پرفسور مهدوی از اساتید دانشگاه علوم و فنون مازندران بود.

دبیر اجرایی سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع ادامه داد: این کنفرانس همیشه در تهران برگزار می‌شد و امسال برای نخستین‌بار، در مازندران از سوی دانشگاه علوم و فنون مازندران برگزار می‌شود.

احمدی از برگزاری نمایشگاه جانبی در حاشیه این کنفرانس خبر داد و افزود: آخرین دستاورد صنایع مازندران در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود که 20 صنعت برتر در این نمایشگاه شرکت دارند.

وی با اشاره به اینکه در این کنفرانس به تبادل علمی بین صنعت و دانشگاه‌ها توجه شده است، تصریح کرد: درصدد ایجاد تبادل علمی بین صنعت و دانشگاه‌های خارجی با دانشگاه علوم و فنون مازندران هستیم تا دستاورد علمی ما به مرحله تجاری‌سازی برسد.

دبیر اجرایی سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع گفت: این کنفرانس با حضور صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و قشقاوی معاون وزیر امور خارجه از فردا به مدت دو روز در هتل میزبان بابلسر برگزار می‌شود.

 

 

 

 تاریخ انتشار: 8:18:4 9/12/1395
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
رفتن به بالای صفحه