سه شنبه 24 مهر 1397 - Tuesday, October 16, 2018

تاریخ بروز رسانی: 11:25:1 10/10/1396 مرکز مشاوره

-        رئیس مرکز مشاوره:     

                                                                                     

از شهریور ماه 92 تاکنون با حکم ریاست دانشگاه، آقای محسن ابوکاظم پور امیری بعنوان رئیس مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه تعیین شدند.

 

-        تاریخچه تأسیس مرکز مشاوره:

مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه علوم و فنون مازندران با توجه به نیاز مبرم دانشجویان به مشاوره در زمینه‌های مختلف روانشناسی، مذهبی، خانواده، آموزشی و تحصیلی از سال 1389 شروع به فعالیت نموده است و در حال حاضر با کادری مجرب و متخصص به هدایت و مشاوره دانشجویان می‌پردازد.

هدف این مرکز تشخیص رفتارها، مطالعه بر روی نمونه‌ها و مراجعات و نهایتاً مشاوره و ارائه راهکارهای مناسب بمنظور کاهش ناهنجاری‌ها و مشکلات دانشجویی می‌باشد که نهایتاً شرایط مناسب آموزشی و تربیتی را در محیط دانشگاهی فراهم کرده تا از این طریق دانشجویان با کمترین مشکلات رفتاری، خلقی و روان رنجوری به فعالیت آموزشی بپردازند.

 

*    اهم فعالیت‌های مشاوره، روانشناسی و سازشی در زمینه‌های:

مشاوره روابط بین‌فردی، اضطراب، استرس، سازش و انطباق، مشاوره مشکلات خانوادگی، افسردگی و وسواس می‌باشد.

 

   اهم فعالیت‌های مشاوره در زمینه‌های تحصیلی و آموزشی شامل:

مشاوره‌ها در خصوص عدم رضایت از رشته تحصیلی، نگرانی‌های آینده شغلی، برنامه‌ریزی درسی و چگونگی مطالعه، عدم وجود انگیزه در مطالعه دروس، مسائل و مشکلات خانوادگی در عدم موفقیت تحصیلی، ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس، ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، یافتن راه‌های جلوگیری از افت تحصیلی، کاهش اضطراب امتحانات، رفع عادت‌های غلط یادگیری و رفع ترس و واهمه از مواجهه با دروس دانشگاهی می‌باشد.

 

*    اهم فعالیت‌های مشاوره در زمینه خانواده و مذهبی شامل:

مشکلات دانشجو با والدین، روابط دختر و پسر، معیارهای انتخاب همسر، شیوه‌های تفاهم در زندگی مشترک، مدیریت زمان و برنامه‌ریزی، مدیریت ارتباط میان فردی و دوست‌یابی، راهکارهای مقابله با اضطراب، کنترل خشم و عصبانیت، تقویت اعتماد به نفس، شیوه‌های مدیریت هیجان، مشاوره در خصوص چالش‌های اقتصادی، امور عبادی مثل حجاب، موسیقی و حدود آن، مشاوره در امور اخلاقی مثل درمان حسد، کینه، بُـخل، مشاوره در عوامل دین‌گریزی، فواید آموزه‌های دینی مثل نماز، روزه و ... و مشاروه در مفهوم‌شناسی معنویت و جایگاه آن.

 

مرکز مشاوره دانشگاه علاوه بر فعالیت مشاوره‌ای با هماهنگی مرکز مشاوره وزارت محترم علوم، تحقیقات و فناوری از سال 93-92 تاکنون نسبت به پایش سلامت جسم و روان دانشجویان اقدام و از این‌طریق اقدام به بررسی مشکلات دانشجویان و ارائه راهکارهای مناسب می‌پردازد.

دانشجویان محترم می‌توانند جهت مشاوره مطابق برنامه‌زمانبندی به مرکز مشاوره مراجعه نمایند.

ضمناً مسئول مرکز مشاوره در دفتر امور فرهنگی دانشگاه آماده پاسخگویی به دانشجویان عزیز می‌باشد.

 

رفتن به بالای صفحه